Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Propaganda, volové, ovce, žabaři a agenti IS v Česku

2. 01. 2017 8:30:00
Zhruba po 34 letech mám opět jedno opravdové novoroční přání: aby lidé v Česku prozřeli, že nemohou být pod vlivem propagandy dále jatečním skotem demokracie s občanskými průkazy a pasy, do nichž takřka nepotřebují víza.

Ty pasy jsou jen civilizační úlitba. Stejně jako už nelze považovat za pokrok, že máme vodu z vodovodního kohoutku a už nemusíme chodit ke studni. Z býka lze snadno udělat vola jedním šmikem. Ale člověk se přece umí lépe bránit proti snaze udělat z něj propagandou ovci. Tím, že myslí.

Tzv. svobodní občané v demokratickém státě s kvetoucí ekonomikou jsou stále zřetelněji terčem propagandy jako za komunistů.

Avšak robustně silnější, násobně všestrannější, exponenciálně nebezpečnější, přitom jsou kromě zhruba pětiprocentní elity stále chudí s třetinovými příjmy oproti průměru Evropské unie. A na obzoru je cenzura. Udavačství už zdárně běží.

To jsou velmi nebezpečné kombinace. Ukazuje se, že komunisté byli se svou propagandou úplní žabaři. Na jejich „omluvu“ se sluší dodat, že měli sice pod palcem veškerá printová média, televizi a rádio, ale v jejich době nebyl internet a sociální sítě. Nyní se politicky cílená propaganda, kdysi řízená z jednoho baráku na nábřeží vedle „Husákova ticha“, účinně mixuje s vlivy, o nichž se soudný a plachý bloger už bojí psát.

Ale aby to nebyly jen řeči...

NESMYSLY

Zcela nekorektně předesílám, že nebudu citovat veřejné zdroje, neboť jejich výčet by byl delší než celá slovesná část tohoto textu.

Z USA a západní Evropy se do Čech valí propaganda, že Rusko zahájilo hybridní válku proti EU a Americe prostřednictvím různých webů, administrovaných agenty tajných služeb FSB a SVB, poskoků na sociálních sítích a svých hackerů, řízených nejspíše přímo z Kremlu či z Putinovy dači v Gelendžiku u břehu Černého moře. Podle ní Rusové značně ovlivnili výsledky amerických prezidentských voleb a přispěli k vítězství Donalda Trumpa, stojí za Alternativou pro Německo (AfD), za nárůstem popularity Le Penové ve Francii, Wilderse v Nizozemsku, za brexitem a podobně. Zabránili v boji o Bílý dům výhře Hillary Clintonové, která by v případě úspěchu rozpoutala III. světovou válku, nyní se ji prý snaží na poslední chvíli rozjet dosluhující Barack Obama.

Ne že by v tom byli Rusové úplně bez viny, ale větší kraviny jsem jaktěživ neslyšel. Strávil jsem během života mnoho týdnů v USA. Spíše měsíců. V západní Evropě v součtu spíše roky než měsíce. Znám mentalitu Američanů či třeba Němců nebo Francouzů. Jejich společenské a politické mínění neovlivňuje v takové míře internet, ale v dlouhodobé tradici občanské autority, charisma osobností, rodina, výsledky. Američany přesvědčil „řízek“ Trump svou neformální divočejší rétorikou, která byla obyčejným občanům USA bližší než proklamativní patos Clintonové. Přitom média v USA včetně těch nejvlivnějších byla na straně Clintonové. Avšak poslední předvolební projev Trumpa o povaze amerického establishmentu celou zemi doslova strhl přesvědčivostí. Putin mu ho určitě nenapsal.

INFORMAČNÍ ŠOK

Češi mají v tomto směru ve vnímání společenského dění a jeho obrazu velkou ztrátu. Celkem 41 let je válcovala komunistická propaganda. Pak se nechali šest let opíjet pocitem demokracie. Jenže postupně vstoupily do hry nové televize, další rádia, nová periodika, poté internet. Byl to informační šok, který lze s trochou nadsázky přirovnat k šestisetleté ztrátě islámu za křesťanstvím.

Rusové nejsou - ve smyslu činnosti v kyberprostoru - neviňátka. Nejvíc zarážející je na tom však fakt, kolik se najde v Čechách pitomců, kteří na základě různých mediálních výstupů dělají z indicií fabulace, jež aktivně rozhojňují svými „kreativními“ komentáři a fantasmagorickými teoriemi.

Amerika a evropský západ jsou vyděšeny, že jejich blahobytnou komunitu ohrožuje Putin. Jenže ji ohrožují hlavně Obama, Merkelová, Hollande, Juncker, Cameron a podobní. Straší lidi a zalepují šířením strachu trhliny vlastních politických lodí.

PŘÍŽIVNÍCI

To není zdaleka všechno. Nejsem žádný sluníčkář. O islámu soudím, že zůstal ve středověku a jsem zcela přesvědčen o tom, že proti džihádu a snahám importovat do Evropy právo šaría nelze bojovat ideologicky, konferencemi, proslovy, proklínáním velvyslanců, demonstracemi, kostýmovými happeningy na Staromáku se samopaly z hračkářství a řáděním na facebooku, ale jedině jako proti organizovanému zločinu. Zákonem a silou. A zakonzervovat ho tam, kde se narodil.

Ovšem v Česku i jinde v Evropě uchopili antiislámské téma další „propagandisté“ jako příležitost uplatnit se v politice. Protiislámská fronta se už v Čechách rozpadla, protože se nedokázala domluvit na politickém postupu a nakonec se ukázalo, že u nás prakticky žádní uprchlíci nejsou. Její „gerojové“ byli takoví, že by nedali facku a neustáli by ránu pěstí do vlastní tváře, umějí rozdávat údery jen na FB. Udělali by cokoliv pro každý hlas ve volbách, ale nic pro lidi, kteří by jim ho dali.

Ale dva roky nás strašili propagandou, jak nás zaplaví ilegální imigranti jako pátá kolona armády Islámského státu, budou zde vraždit, stavět mešity, ovládnou populační vývoj, zavedou šaríu a podobně. Zveřejňovali na sociálních sítích a webech hoaxová videa, jak jsou ubíjeni lidé při vykonávání rozsudků podle práva šaría. A dalo se na nich poznat, že oběti jsou „ubíjeny“ polystyrenovými kameny a holemi z molitanu. Či hoaxové fotky, že mezi uprchlíky do Evropy jsou bojovníci IS, přitom to byli jejich protivníci. Historku s vymyšleným protiislámským textem, připsaným Janu Werichovi, snad ani není třeba připomínat. Přiživovali se na lidském strachu.

Názory, že ti nejhlasitější exponenti protiislámské fronty v Česku byli vlastně agenti-provokatéři Islámského státu, který na základě jejich aktivit mohl dokumentovat nenávist Evropy proti Alláhovi a chystat odvetné teroristické akce, nejsou tak úplně blbé.

Něco neklaplo. IS docházejí prachy. Fanatiků, schopných spáchat sebevražednou akci v Evropě, i když jejich rodiny budou finančně zajištěny nadosmrti, ubývá. Ubývá i magorů, schopných ohrozit svou společenskou existenci v zemích dosud nedotčených islámským terorem, aktivitami vedoucími přímo či nepřímo k atentátům, resp. k jejich zdůvodnění.

Z osmi známých teroristických útoků v zemích EU jen jeden spáchal imigrant, který přišel v roce 2011. Žádný neuskutečnil imigrant z roku 2014 a pozdější. Nejvíc teroristických útoků v Evropě se dle veřejných zdrojů odehrálo v Rusku. Světovým statistikám jasně dominuje počet atentátů v zemích s převahou obyvatel islámského vyznání. Vyznavači Alláha se zabíjejí hlavně mezi sebou. Což jistě neznamená, že nebezpečí v našich končinách nehrozí.

PREZIDENT PROPAGANDISTA

Když vynechám rutinní otravnou propagandu české pravice, že levice dělá všechno špatně, levice, že pravice jen tlachá, komunistů, že tlachají všichni, tak každý Čech čelí propagandě vlády, jak se má dobře, protože ona je tak skvělá. A to je vážné. To je veřejná lež. Ale máme zde jednu závažnější novinku.

Každý prezident dostal nějakou přezdívku. Pan Miloš Zeman vstoupí zřejmě do dějin s označením Tatíček Propagandista. Každé slovo prezidenta má velkou váhu. Jeho výroky by neměly obsahovat lži a manipulace. Z jeho vánočního poselství šla mnoha lidem hlava kolem, kritika byla však vzhledem k respektu k jeho úřadu zdrženlivá. Nelze přijmout tvrzení, že Zeman zajistil pro Česko čínské investice v řádu miliard. Je to bluff. Číňané neinvestují, realizují především akvizice do maloobchodních řetězců, hotelů, nemovitostí, případně do fotbalu, do bank. Není pravda, že Čína je největším investorem v Německu, protože jím jsou USA. Němci dokonce přijmou zákon k vymezení čínských investic, protože v nich spatřují bezpečnostní riziko. Zase pročínská nota jako několikrát v minulosti. Ale možná mu jeho poradci a rádci zase špatně připravili podklady. Jako špatný vtip zněl výrok, že nemůže souhlasit se zaváděním cenzury, když vychvaluje Čínu, kde je největší cenzura na světě (kromě KLDR) a stát reguluje prakticky všechno včetně ekonomiky od velkých korporací až po stánkaře na ulicích. A nadržuje Rusku, zemi, kde má stát všechna velká média pod kontrolou, opozice je papírový drak a demokracie rovná se oligarchokracie.

BOJ O 25%

Ohrožení propagandou narůstá. Komunistická agitace byla velmi tvrdá a trvala 41 let. Vysvětlovala nám, že je to právě imperialistická propaganda, která brzdí rozvoj plánovaného socialismu a blaho lidí v něm žijících. Panovala cenzura, vrčely rušičky rádií, čekalo se na výjezdní doložky k pasům, na devizové přísliby. Každý druhý byl udavačem pro závodní výbor KSČ, oddělení Zvláštních úkolů, kdo nebyl udavač, byl špicl, fízl nebo spolupracovník StB.

Stejně to bylo nakonec málo platné. Lidé jí přestali věřit. Tato nespokojenost však nikdy od dob bratří Mašínů nedospěla k terorismu.

Dnes je paleta mnohem pestřejší. Proti imperialismu už se nebojuje, v módě je jako největší nepřítel spřátelená Evropská unie, která bude do roku 2020 vyvažovat schodky ročního rozpočtu ČR. Proti komunismu se také nebojuje, nepočítáme-li nějaké ty dokumentaristické a výzkumné ústavy soudobých dějin. Ale Rusko a Čína mají velké fankluby. Propaganda bojuje jen o to, aby udržela sedmdesátiprocentní většinu obyvatel v netečnosti, pětiprocentní elitu z politiky a byznysu na straně establishmentu a pětadvacetiprocentní skupinu lidí se samostatným, kritickým či dokonce významně analytickým myšlením na uzdě.

BUDE TO MAZEC!

V roce 2017 na podzim budou parlamentní volby a situace na poli propagandy se projasní. Možná přijdou zajímavá překvapení. Silvio Berlusconi dokázal vyhrát italské volby tři měsíce poté, co založil novou stranu... Bude vrcholit kampaň k prezidentským volbám (uskuteční se zřejmě v lednu 2018), už byla vyslovena jména 22 lidí, kteří kandidaturu oznámili, připustili či otevřeně neodmítli. Velká výzva pro propagandisty! Do boje vstoupí nejen politici, ale i korporace, nákupčí inzertního prostoru v médiích a prodavači reklamy a inzerce, lobbisté, veleduši staří a ti dosud neobjevení, čekající na správný moment.

Možná se objeví i český Trump. Donald neměl do svého zvolení prezidentem USA nikdy žádnou ústavní funkci. Nebyl nikdy kongresmanem, senátorem, guvernérem, členem vlády, ani nebyl politikem na regionální úrovni. Ani starostou či šerifem. Ani úředníkem, velvyslancem, zmocněncem či „velkým“ poradcem“. Pouze se politicky vyjadřoval. V listopadu 2016 však přesto ve svých 70 letech převálcoval všechny soupeře, přes veškerá protivenství, referující o tom, kolik měl neúspěchů v byznysu, v médiích, různých kontroverzích, co řekl o přistěhovalcích, ženách, rasách atd. To je Amerika!

Bude to mazec. Přeji si, aby se během roku 2017 potenciál nadělat propagandou z Čechů voly a ovce hodně zmenšil a kapacita zvětšit pětadvacetiprocentní menšinu se hodně zvýšila.

Autor: Pavel Skramlík | pondělí 2.1.2017 8:30 | karma článku: 19.27 | přečteno: 890x

Další články blogera

Pavel Skramlík

Krize prolhané společnosti

Za pár dnů decentně oslavíme 99. výročí vzniku samostatného Československa, které už není. Budeme si šetřit síly na stovku. Nikdo si nepřipustí, že žijeme v období prolhaných dějin.

13.10.2017 v 7:39 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 525 |

Pavel Skramlík

Oliver Stone se nechal koupit Putinem a Rusy kvůli světovému míru

Určitě mnoho lidí této země sledovalo čtyřdílný televizní dokument „Svět podle Putina“, který natočil americký režisér Oliver Stone, ověnčený třemi Oscary. Velmi zajímavé! Skvělé dílo! Také však smutné...

27.6.2017 v 8:30 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 731 | Diskuse

Pavel Skramlík

Hodina od Prahy a kafkovské téma

Netušil jsem, jak snadno a zdařile může člověk udělat dobrý krok k velké a pozitivní životní změně. Po 48 letech života v Praze jsem se přestěhoval do jednoho nevelkého/nemalého města na severu Čech. Donutilo mne to přemýšlet.

26.6.2017 v 8:30 | Karma článku: 14.92 | Přečteno: 320 | Diskuse

Pavel Skramlík

Co se špinavým fotbalem? Založte novou asociaci

Pro pánajána... Fotbal, nejzbožňovanější sport na světě. Nejmilovanější v Čechách. Ale v Česku je tak špinavý a prolhaný, už dlouhá léta, že si řekl o tvrdé řešení. Silové, nátlakové. Naprosto fatálně souvisí v Česku s politikou.

3.6.2017 v 8:30 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 887 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Jak je to s řepkou? Mluvila jsem přímo s Marianem Jurečkou z očí do očí.

Proč se zachovaly dotace do roku 2020? Jaké jsou plány dál? Jaká je řepka v krajině? Jak je to s pesticidy? Jak s podporu velkých a malých zemědělců? Jaké jsou postupy ministerstva zemědělství?

18.10.2017 v 0:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 78 |

Pavel Jurutka

Náboženství do škol? A co takhle Červenou Karkulku?

České školy prý musí vyučovat za jistých podmínek náboženství. V Německu chtějí socialisti debatovat o zavedení státních muslimských svátků a naše církve chtějí vrátit výuku náboženství přímo do školních osnov.

17.10.2017 v 23:04 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 178 | Diskuse

Bohumír Šimek

Pravda a lež opět

Je svoboda slova svobodou lhát? Není! Každý má být odpovědný za to, co říká. Přesto na internetu najdeš málo pravdy a převážně více lži! Ad: Pod palbou (Respekt 23/2016:34-35)

17.10.2017 v 21:51 | Karma článku: 7.60 | Přečteno: 239 | Diskuse

Richard Siemko

Kde se stala chyba

Oblíbená otázka stranických lídrů po volebním debaklu jejich stran. Kdo to bude tentokrát? Tady už ponechám prostor každému z vás.

17.10.2017 v 21:01 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 213 | Diskuse

Alena Kulhavá

Ministerstvo zemědělství díky Jurečkovi a Bělobrádkovi ušetřilo okolo poloviny provozních

nákladů. Jak to udělali? Dalo by se to použít i na jiná ministerstva? Na čem ještě by mohl stát v příštím volebním období ušetřit? Jaké to přináší pro ženy i muže výzvy?

17.10.2017 v 20:06 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 317 |
Počet článků 117 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2819

Píšu teď hlavně knížky pod pseudonymem Felix Boom. Mám na kontě mj. romány Kiosek na pláži, Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon a Lepší svět. Také Kuchařku osamělého muže a společenskou studii Jak se rozvádět se ženami a přežít atd. Knížky vydávám ve vydavatelství BLINKR. Jako novinář zůstávám u fotbalu a působím v magazínu Hattrick.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.