Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oliver Stone se nechal koupit Putinem a Rusy kvůli světovému míru

27. 06. 2017 8:30:00
Určitě mnoho lidí této země sledovalo čtyřdílný televizní dokument „Svět podle Putina“, který natočil americký režisér Oliver Stone, ověnčený třemi Oscary. Velmi zajímavé! Skvělé dílo! Také však smutné...

Po několikanásobném shlédnutí všech čtyř dílů, abych si z nich udělal svou vlastní pečlivou analýzu a nic nezanedbal, s vynaložením všech svých životních, profesních a společenských zkušeností, mezi něž patří i čtyřicetiletá práce v médiích včetně televize (čili asi něco trochu vím o tom „jak se věci dělají“), jsem jednoznačně dospěl k hluboké skepsi.

Lidstvo a svět, v němž denně umírají stovky lidí hlady, další v mořských vlnách při potápění uprchlicko-pašeráckých plavidel, ve válkách, popravách bez soudu, etnickém vraždění a mrzačení, při teroristických útocích a podobně, v lepších případech hnijí ve vězeňských celách bez rozsudků, je komparsem globálních lží, mocenských her a mediálních divadel. Slavný filmový tvůrce Oliver Stone se zaprodal ruské propagandě a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a nelze apriori pochybovat o tom, že tak učinil na základě exkluzívních konzultací s vysokými místy americké administrativy. Za ty prachy...

Teprve teď končí studená válka

„Vinu“ Olivera Stonea bych viděl ve světle mediálního souboje dvou velmocí po zákulisních předehrách se skóre 55:45 ve prospěch Putina a Ruska. Tento dokumentární seriál bude mít světodějný význam ve zmírnění napětí mezi Ruskem a USA. Stone to na sebe prostě vzal. Dostane za to dalšího Oscara.

Teprve tímto seriálem bude skutečně ukončena studená válka.

Obě velmoci vědí, že svět nemůže být hřištěm konfrontací Ruska a USA a skutečný boj o vliv se musí přenést z hlavních stadionů na vedlejší hrací plochy, tréninková hřiště a „umělky“ s trávou 5. generace. Čína patří přes svou sílu na hrací plochu pro „béčko“, Severní Korea na umělku se šatnami a Islámský stát je vykázán ze hřiště, jen ještě brání brankovou čáru.

Chytrý Stone

Stone dal Putinovi velmi chytře šanci vyklouznout ze všech průšvihů jeho vládnutí, které trvá od roku 2000 ve funkcích prezidenta a premiéra již 17 let a bude zřejmě pokračovat do roku 2024 po prezidentských volbách v roce 2018. Nechal ho z toho "vykecat". Putin bude vládnout své zemi déle než Hitler, Napoleon nebo Lenin. Nelze však jinak než férově přiznat, že Putinovo vládnutí dostalo Rusy z velké bídy, ze sociální beznaděje, existenční skepse, pozvedlo ruskou ekonomiku, životní standard obyčejných Rusů a bohatství zámožných podnikatelů, sebevědomí každého Rusa v duchu převahy velkého národa. Je to naprosto pozitivní faktor. Tyto úspěchy jsou nezbytnostmi v rámci rozvoje možností technologie moci.

Seriál Olivera Stonea je opravdu mistrovským dílem. Zaprodal se, ale myslím zejména z hlediska mediálních technik. Nelze si představit, že Stone se ohlásil u Putina a řekl: pane prezidente, chtěl bych natočit pro Showtime asi pět hodin dokumentu, detaily nějak vyřídíme.

Naopak se muselo stát mnoho jiných věcí: Putinův mediální štáb musel s partou Olivera Stonea absolvovat bezpočet konzultací, nejsou to žádní blbci. Každá otázka musela být předem bezpodmínečně známa, odpověď musela znít zcela přesvědčivě, vycizelovaně. Žádná překvapení, žádná improvizace. Včetně „výbušných otázek“ na témata ruská opozice, lidská práva, Ukrajina, Krym, Stalin, totalita...

Skvělý Putin

Vladimir Putin se prezentoval jako zcela dokonalý lídr a novodobý car své země. Byl vždy klidný, všechno měl pod kontrolou, žádné emoce, odpovídal přímo. Nikdy neztratil nervy (to nebylo ani v plánu), projevoval se jako moudrý a všeznalý vůdce s neobyčejným nadhledem, znalec historie a všech kontextů. Působil uvolněně, pustil štáb Showtime do všech svých kanceláří včetně velitelských stanovišť s kontrolou nad operacemi všech vojenských jednotek po světě. Domů, na daču. To není úplně normální.

Stone ho k ničemu netlačil. Naopak – zejména ve 4. díle dokumentu mu doslova přihrával. Jeho otázky zněly často jako návod k odpovědi, což je obecně v teorii mediálních technologií známo jako markant, kam mediální strana patří.

Stone dovolil Putinovi, aby se vylhal z potlačování opozice v Rusku (ta parlamentní je de facto spektakulární), z veškerých otázek kolem tajných služeb, ze stalinských tradic, z role Ruska v Afghánistánu, na Ukrajině, na Krymu, z politiky protiraketových systémů, ze vztahů k NATO. Rusko je prostě ta nejmírumilovnější země na světě, která usiluje o spolupráci, společné postupy s USA a NATO, o anexi Krymu bylo rozhodnuto zcela zákonně z vůle obyvatel, o ruské účasti v občanské válce na jihovýchodě Ukrajiny s podporou Rusů se vlastně taktně pomlčelo, v Kyjevě šlo o puč podporovaný NATO, v Gruzii šlo vlastně o útok na ruské zájmy a za všechno může Saakašvili, problémy na Kavkazu zavinily americké tajné služby podporou teroristů.

Úplně bez iluzí

Češi jsou jako středoevropský národ, dlouho ujařmovaný, kriticky zrazený spojenci mnichovským diktátem v roce 1938, únorovým pučem v ruské režii z roku 1948 a okupací v roce 1968, velmi realističtí v hodnocení rolí velmocí na vlastní osud. Rozhodně tedy nepodléhají pocitu, že přítomnost USA v NATO je jasně skvělejší než Varšavská smlouva a EU je tím největším dobrodiním naší švejkovské země. Dokonce ani nepodléhají úsudku, že sametová revoluce v roce 1989 byla úplně v pořádku.

A teď si to shrňme ze Stoneova dokumentu: Rusko je pořád ve vývoji a všechny prasečiny se Putina týkají až od roku 1990. Stalin je produktem doby. NATO de facto zrazuje a podvádí Rusko a tlačí ho do odvetných opatření. Jenže Rusko je v pohodě, nemohou ho ohrozit ani ekonomické sankce, ani vyhrocené vojensko-politické situace ze strany NATO. Putin, mírotvorce, pravý syn ruského lidu, oddaný službě svého národa/národů, jeho blahobytu a bezpečnosti, nikdy neselže, všemu rozumí, všechno předvídá. Ruští hackeři nikdy neovlivňovali volby v USA, naopak američtí hackeři zasahovali ruské volby už od roku 2000. Amerika má „napíchnutý“ celý počítačový svět včetně nejbližších spojenců, Rusko nikoho, monitoruje kyperprostor jen uvnitř Ruska v rámci boje proti terorismu, protože v barvách ISIS bojuje až 9500 občanů federace. Evropa se vlastně skládá jen z vazalů USA a NATO. Jediné Rusko je čisté a mírotvorné, pouze se brání. Jenže to tak úplně nevypadá...

Suma sumárum: Stone se dohodl s Putinem a americkou administrativou, že vytvoří obraz všeobecně mírotvorného světa, jemuž chybí jeden malý detail: Pochopit Putina.

A tak se také tak stalo, i když všichni tleskat nebudou.

Autor: Pavel Skramlík | úterý 27.6.2017 8:30 | karma článku: 12.19 | přečteno: 715x

Další články blogera

Pavel Skramlík

Hodina od Prahy a kafkovské téma

Netušil jsem, jak snadno a zdařile může člověk udělat dobrý krok k velké a pozitivní životní změně. Po 48 letech života v Praze jsem se přestěhoval do jednoho nevelkého/nemalého města na severu Čech. Donutilo mne to přemýšlet.

26.6.2017 v 8:30 | Karma článku: 14.92 | Přečteno: 305 | Diskuse

Pavel Skramlík

Co se špinavým fotbalem? Založte novou asociaci

Pro pánajána... Fotbal, nejzbožňovanější sport na světě. Nejmilovanější v Čechách. Ale v Česku je tak špinavý a prolhaný, už dlouhá léta, že si řekl o tvrdé řešení. Silové, nátlakové. Naprosto fatálně souvisí v Česku s politikou.

3.6.2017 v 8:30 | Karma článku: 23.63 | Přečteno: 880 | Diskuse

Pavel Skramlík

Propaganda, volové, ovce, žabaři a agenti IS v Česku

Zhruba po 34 letech mám opět jedno opravdové novoroční přání: aby lidé v Česku prozřeli, že nemohou být pod vlivem propagandy dále jatečním skotem demokracie s občanskými průkazy a pasy, do nichž takřka nepotřebují víza.

2.1.2017 v 8:30 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 889 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jiří Jiroudek

Pět z milionu

Proč právě tento nadpis ? Protože mně nejen cosi, ale ,,kohosi" i připomíná. Herce. Herce Jana Třísku. Film z r. 1959 byl dosti poplatný době svého natočení. Ovšem jedna scéna z onoho povídkového filmu mně v paměti utkvěla.

24.9.2017 v 22:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Vít Olmer

Zneužití symbolu dámského přirození

V Praze na Kampě probíhá výstava k výročí povodně v roce 2002. Smutné je, že z velkoformátové fotografie na nás shlíží primátorka Krnáčová jako princezna se zlatou hvězdou na čele, avšak místo ní má namalované dámské přirození.

24.9.2017 v 14:21 | Karma článku: 23.93 | Přečteno: 1333 | Diskuse

Vít Olmer

Zneužití symbolu dámského přirození

V Praze na Kampě probíhá výstava k výročí povodně v roce 2002. Z jedné velkoformátové fotografie na nás shlíží primátorka Krnáčová jako princezna se zlatou hvězdou na čele, akorát místo hvězdy má namalovanou p..u.

24.9.2017 v 13:18 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 911 | Diskuse

Daniela Bulířová

Proč nemůžeme ostatní naučit to, co sami neznáme?

Představte si situaci, kdy přijdete na svoji první hodinu angličtiny k němu, kdo o sobě tvrdí, že je lektor, a že vás úskalím poznávání cizího jazyka úspěšně provede.

24.9.2017 v 9:38 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 251 | Diskuse

Jan Jílek

Jo, časy se fakt mění

Hezky jsem strávil sobotu. Malováním, posloucháním muziky mého mládí, spánkem a kliky. Posiluji, abych nebyl tak hadrovitý.

24.9.2017 v 1:26 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 317 | Diskuse
Počet článků 116 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2838

Píšu teď hlavně knížky pod pseudonymem Felix Boom. Mám na kontě mj. romány Kiosek na pláži, Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon a Lepší svět. Také Kuchařku osamělého muže a společenskou studii Jak se rozvádět se ženami a přežít atd. Knížky vydávám ve vydavatelství BLINKR. Jako novinář zůstávám u fotbalu a působím v magazínu Hattrick.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.