Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vaše Veličenstvo Alžběto II., díky za Anglii jaká je

Mám rád anglické způsoby a humor této země. Jsem anglofil. Královna Alžběta II. z Windsorského rodu slaví v pondělí 6. února 60 let své vlády v požehnaném věku 85 let. Přestože se ke své koruně dostala tak trochu náhodou (její otec, král Jiří VI., se ujal vlády poté, co se jeho bratr Eduard VII. v roce 1936 vzdal trůnu, protože si chtěl za každou cenu vzít dvakrát rozvedenou Američanku Wallis Simpsonovou), byla v době svého narození až třetí v případném nástupnictví na trůn a za svého života se jí podělalo, co mohlo, tak patří k nejváženějším autoritám tohoto světa. Je to bojovnice. Stejně jako její otec Jiří VI., jenž se dokázal ve spolupráci s logopedem natolik poprat se svým zadrháváním v řeči a koktavostí, že mohl pronášet rozhlasové projevy, výrazně posilující morálku Britů během II. světové války (je o tom krásný britský film Králova řeč).

Alžběta II. se stala britskou královnou ve svých 27 letech, její otec Jiří VI. neměl mužské potomky, měla jen sestru princeznu Margeretu. Je druhou nejdéle sloužící britskou panovnicí od dob královny Viktorie, která vládla 63 let. Během jejího panování se tři z jejích čtyř dětí, které má  s princem Philipem, vévodou s Edinburghu, rozvedly.

Princezna Diana, její snacha, manželka prvorozeného syna prince Charlese, následníka trůnu, po rozvodu (1996) zahynula v roce 1997 při autonehodě v Paříži. Diana, i když byla formálně mimo královskou rodinu, byla natolik populární, že to zásadně otřáslo postavením královny Alžběty II., která se zpočátku stavěla k úmrtí princezny velmi rezervovaně a chtěla událost ponechat jen v rodinném rámci. Až na nátlak novopečeného premiéra Tonyho Blaira se Alžběta II. odhodlala vystoupit ke smrti Diany i veřejně, čímž si zachovala tvář. Od té doby už nikdy své autority nepozbyla.

Anglie je jiná. Dolní sněmovna prožila řadu skandálů s neopodstatněným uplatňováním nákladů svých poslanců, což byla klasická zlodějna, ale systém se nezhroutil. Britské parlamentní vládnutí zažílo řadu krizí. Alžběta II. vstoupila na trůn za druhého úřadování přeslavného předsedy vlády Winstona Churchilla, Všem britským premiérům byla dobrou rádkyní, měli nad sebou neodvolatelnou autoritu, kterou nelze s rolí českého prezidenta vůbec srovnat. Roajalistický systém má prostě něco do sebe. Po Churchillovi přišli Anthony Eden, Harold McMillan, Alec Douglas-Hume, dvakrát Harold Wilson, Edward Heath, James Callaghan, Margaret Thatcherová (ta vládla více než 11 let), John Major, Tony Blair (vydržel 10 let), Gordon Brown, nyní David Cameron. Napjaté vztahy měla zejména s Thatcherovou, což tak mezi ženami bývá.

Co je Anglie, potažmo Spojené království Velké Británie a Severního Irska, v dnešní Evropě za vlády Alžběty II.? Je součástí Evropské unie, ale je na ní nejvíce nezávislá. V Británii se neplatí eurem. Na omezení EU typu "Olomoucké tvarůžky" nebo "Tuzemský rum" nepřistupuje, nebo jen minimálně. Snahy o "lídrování" v Evropě, jehož se ujali francouzský prezident Sarkozy a německá premérka Merkelová, nechávají Buckinghamský palác i Downing Street 10 úplně v klidu. Británie neleze Evropské unii do zadku. Přitom poctivě platí do evropských fondů, ale sama jich nikterak nenadužívá. V sousedním Irsku má kdejaký farmář úžasné baráky z evropských fondů, ale jeho ekonomika je v krizi. Alžbětina Velká Británie však stále hraje svou hru.

V Británii je spousta věcí nejlepších. Namátkou - místní a vnitrostátní doprava, uměřeně nastavený sociální systém, zdravotnictví, justice je naprosto spolehlivá, na ulici každý zná svého strážníka a má před ním respekt, kriminalita je relativně nízká, v neposlední řadě je v Anglii nejlepší fotbalová liga a nikomu se nechce ze země emigrovat. V Británii nemusejí mít vicepremiéra pro boj s korupcí. Atakdále. I v Anglii je chleba o dvou kůrkách a remcá se. Na byrokracii, immigrační politiku, drahotu a podobně. Avšak všechny spojuje jedno - vysoká míra důvěry ve stát a jeho systém, vysoká národní hrdost, všichni milují svou královnu. To všechno se buduje dlouhá léta. Vaše Veličenstvo, díky za Anglii, že je taková, jaká je. Tohle v Čechách fakt nemáme. 

Autor: Pavel Skramlík | pondělí 6.2.2012 7:58 | karma článku: 12,77 | přečteno: 672x
  • Další články autora

Pavel Skramlík

Golyšev a Labský, Gola klíče a loupež století

Otevřel jsem plechový kufřík při pořádání pozůstalosti svého bratra, který nedávno zemřel. Byla to sada nástrčkových GOLA klíčů. Představuje jednu z největších krádeží českého technického talentu a patentu. A není první.

11.8.2022 v 9:00 | Karma: 26,13 | Přečteno: 638x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Nezvládli jsme rozvoj morálky

Je dost skličující dospívat k myšlence, že naší nemladé generaci, včetně těch o něco mladších, stále s velkým potenciálem, dosud nejúspěšnější v lidské historii, se bude odcházet z toho světa hořce.

11.4.2022 v 8:00 | Karma: 16,22 | Přečteno: 435x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Prasečí mláto! To je disciplína evropského fotbalu proti Česku, jsme jako hadráři

Jsou tři stupně nejhloupejších řídících sborů v Evropě. Číslo 3 zaujímá česká vláda, č. 2 vedení EU a č. 1 disciplinární komise Evropské fotbalové unie (UEFA).

15.4.2021 v 8:00 | Karma: 26,16 | Přečteno: 566x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Jak vybírat do ministerských křesel lidi, kteří nebudou blbci

Zdá se mi celkem legrační, že Piráti a svým způsobem i Starostové (STAN) vybírají v konkurzních řízeních své nové budoucí ministry pro jednotlivé rezorty. Je to pečlivé a chvályhodné.

13.4.2021 v 8:30 | Karma: 19,42 | Přečteno: 789x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Zabil Petra Kellnera pád vrtulníku nebo záhadná střela?

Zaznamenal jsem nemálo textů o Petru Klellnerovi. Adoračních i deklasujících. Patřím mezi zastánce myšlenky, že odešel největší český mozek. A ještě hodně o něm uslyšíme.

9.4.2021 v 8:30 | Karma: 42,99 | Přečteno: 27769x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hromadná nehoda u letiště blokuje Pražský okruh, jedno z aut je na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  17:56

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly na 27. kilometru Pražského okruhu, kde...

Řidič auta taženého na laně si zamkl volant, neovladatelný vůz skončil v kolejišti

29. dubna 2024  17:52

K neobvyklé nehodě vyjížděli policisté a hasiči na místo nedaleko Hanušovic na Šumpersku, kde...

Česko a Německo sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, řekl Pavel

29. dubna 2024  6:03,  aktualizováno  17:20

Česko a Německo podle prezidenta Petra Pavla sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, na...

Čarodějnice bez ohňů? V části Česka vydali zákaz, hrozí požáry

29. dubna 2024  15:14,  aktualizováno  17:02

Ve Středočeském kraji se od úterý nesmí zapalovat oheň, a to ani na zahradách v blízkosti lesa nebo...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2965x
Od roku 1970 jsem novinářem, zejména sportovním, ve velkých denících, časopisech a na TV Nova. Mými obory byly především fotbal, motorismus a atletika. Díky tomu jsem sjezdil celý svět. Nyní píšu hlavně knížky, u nichž jsem své jméno zaměnil v r. 2010 za pseudonym Felix Boom. Mám na kontě 26 knih, mj. romány Kiosek na pláži, Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon, Lepší svět, Plán umírání, také sbírku poezie, společenské studie a mj. oblíbenou Kuchařku osamělého muže. Mou poslední knihou je kontroverzní titul Špatný princip státu (s podtitulem Rozkradený ráj demokracie) o dějinách Česka od r. 1938. Knížky vydávám ve vydavatelství BLINKR, jsou k mání v běžné síti knihkupectví a e-shopů včetně mého vlastního www.blinkr-eshop.com. Rediguji nové knihy pro jiné vydavatele a administruji webové stránky. Blogování je moje hobby.