Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je od nás Egypt s desítkami mrtvých na fotbale daleko? Ani ne...

Lidé občas na fotbale či při fotbale umírají. Mám na mysli diváky, kteří podlehnou infarktu a nebo jejich životy ukončí násilí nebo tragická nehoda. Co se stalo ve středu večer na stadionu klubu Al-Masrí v egyptském Port Saidu těsně po ligovém utkání s týmem Al-Ahlí však vstoupí do historie. Mělo by to varovat i Čechy. A není to malování čertů na zeď. Mnoho Egypťanů šlo ten den na stadion se prostě bavit. Nejméně 73 z nich vynesli záchranáři ven mrtvé v plastových pytlích. Večer se údaje pohybovaly mezi 73 až 104 zemřelými a zraněných bylo více než 1000. Byl to masakr. Něco podobného tu ještě nebylo, i když svět už zaznamenal co do počtu obětí větší tragédie.  

Středeční večer 1. února 2012 v Port Saidu změnil dějiny fotbalu a násilí. Poprvé v historii se totiž stalo, že lidé umírali přímo na stadionu v důsledku gladiátorského střetu dvou skupin fanoušků. Někteří na bodné či sečné rány noži a rozbitými lahvemi, další po devastujících úderech holemi a jinými předměty do hlavy a hrudníku. Další zahynuli v panice, byli ušlapáni. Ale spouštěčem byl útok fanoušků domácího Al-Masrí (jejich tým mimochodem vyhrál 3:1) na mužstvo Al-Ahlí a jeho činovníky přímo na ploše, na což reagovali příznivci hostí tím, že šli svůj tým bránit. Nic takového se nikdy přímo na stadionech nestalo.

Vyplývá to z rekapitulace dosavadních tragédií a po ní se dostaneme k poučení, které z toho vyplývá.

- V roce 1964 zahynulo na Estadio Nacional v peruánské Limě 318 diváků při utkání olympijské kvalifikace Peru - Argentina. Argentinci vedli 1:0, měli na dosah postup na OH v Tokiu, a dvě minuty před koncem rozhodčí neuznal vyrovnávací gól Peruánce Andrése Bertolottiho. Peruánské publikum bylo rozlícené a policie se rozhodla předejít násilí tím, že naházela granáty se slzným plynem na severní tribunu. Jenže východy byly z rozhodnutí pořadatelů důkladně uzavřeny zámky a v panice se 318 lidí, bez šance uniknout z tribun, udusilo, nebo bylo ušlapáno. Policejní taktika byla smrtící.

- V červnu roku 1968 zemřelo 70 lidí v tlačenici u vchodu na stadion v Buenos Aires před utkáním Boca Juniors - River Plate.

- V lednu roku 1971 bylo 66 mrtvých v Glasgowě při rvačkách před skotským derby Celtic - Rangers a po něm. Prakticky všechny násilnosti se odehrály mimo stadion.

- V únoru roku 1974 bylo v Káhiře 49 mrtvých při konfliktech před ligovým zápasem, mimo stadion. 

- V říjnu roku 1982 bylo zhruba 300 mrtvých na stadionu Spartaku Moskva před pohárovým utkáním s nizozemským Haarlemem, lidé se ušlapali na úzkém a namrzlém schodišti tribuny.

- 11. května 1985 zahynulo 56 fanoušků při požáru na stadionu v anglickém Bradfordu při utkání Bradford City - Lincoln. Domácí celek v něm slavil výhru ve III. lize. Vzplála dřevěná tribuna, 56 lidí nehodu zaplatilo životem, dalších 265 lidí bylo zraněno.

- 29. května roku 1985 bylo 39 mrtvých na bruselském stadionu Heysel před finále Poháru mistrů evropských FC Juventus Turín - FC Liverpool. Mezi fanoušky obou táborů byly potyčky a útočili hlavně příznivci Liverpoolu přes "neutrální zónu" vyhrazenou pro belgické diváky, v níž však bylo hodně Italů žijících v Belgii. Příčinou tragédie byla zřícená zeď. Stadion, starý 55 let, byl ve špatném stavu. Všech 39 obětí bylo z řad fanoušků Juventusu, dalších 600 jich bylo zraněno.

- V březnu 1988 zahynulo 93 lidí v nepálském Káthmándů na Dasarath Rangasala Stadium. Během fotbalového zápasu se sneslo krupobití s ledovými kroupami. Příčinou tragédie byla opět špatná taktika policie a rozhodnutí pořadatelů. Východy ze Západní tribuny byla uzavřené, lidé se v panice hnali na Jižní, oběti byly ušlapány.
- V dubnu 1989 (15. 4.) zahynulo 96 lidí  (766 jich bylo zraněno) při semifinále FA Cupu FC Liverpool - Nottingham Forest na Hillsborough Stadium v Sheffieldu, když se zřítila tribuna v 6. minutě utkání. Všichni postižení byli fanoušky Liverpoolu. Závěr vyšetřování zněl, že selhala policejní kontrola. Na základě této nehody byly zásadně změněny předpisy pro stavby a rekonstrukce všech fotbalových stadionů v Anglii a Skotsku.
- V říjnu roku 1996 zemřelo 80 lidí v tlačenici při mezistátním zápase Guatemala - Kostarika v Guatemala City.

- V dubnu roku 2001 zahynulo nejméně 40 lidí při tlačenici na tribuně stadionu Ellis Park v Johannesburgu během utkání jihoafrické ligy.
- V listopadu 2007 bylo nejméně 7 mrtvých a 40 zraněných v brazilském Salvadoru při utkání Bahia - Vila Nova o postup do II. ligy. Zřítilo se patro tribuny, když diváci skákáním slavili postup týmu Bahia. Stadion byl v dezolátním stavu.

Co to všechno znamená? Nic podobného jako ve středu v Port Saidu se dosud neodehrálo. Může se něco podobného odehrát znovu? A kde? A také v Čechách? Odpověď zní ano.

Egyptská společnost je frustrovaná. Zažívá šok, že její loňská jarní revoluce, která svrhla Husního Mubaraka a stála stovky životů, byla k ničemu. Mubaraka nahradili vojáci z jeho garnitury. Podle výsledku voleb, které vyhrálo Muslimské bratrstvo, ji čeká nikoliv demokracie, ale šaríja, čili islámská totalita. Vývoj je rychlý. Fotbaloví fanoušci ve společnosti, která je v krizové fázi vývoje, hledají vždy tu nejjednodušší identifikaci "s něčím", co je pro ně nejvíc srozumitelné. Fotbalový klub je ideálním symbolem, který nahrazuje "ušlechtilejší" společenskou hodnotu. Občan-fanoušek je pro svůj klub schopen udělat víc než pro svou společnost, v jejíž perspektivě tápe a nebo dostává jasně negativní signály. Stačí pár šikovných lídrů a manipulátorů a kolizní situace je na světě. Někdo v Port Saidu strhl útok fanoušků týmu Al-Masrí proti týmu Al-Ahlí, ačkoliv tu nebyl "velký důvod". Tým Al-Masrí přece vyhrál.

Egypt je od nás geograficky relativně daleko, ale z hlediska frustrace společnosti nikoliv. Česká společnost je ve stavu hluboké skepse. V českém státě se krade tak masivně, že je s podivem, že tu nějaký majetek ještě vůbec je. V krátkých periodách vyplouvají na povrch podvody při státních zakázkách v nejvyšších patrech státních správy i na regionální úrovni, případy korupce ve státní správě, justici, policii, termín justiční mafie nebo policejní gang prakticky zdomácněl. Lidé v regionech ztrácejí jakoukoliv důvěru v lokální politiky, kteří jsou propojeni s podnikateli.

Fotbal přesto zůstává přes své neduhy velkým fenoménem, jehož potenciál stát se převodníkem agresivity díky společenskému klimatu stále roste. V náladách příznivců tvrdých jader některých klubů jsou zárodky vysoké agresivity. Stačí si vzpomenout na události kolem finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě nebo na incident při pohárovém zápase Slavia - Olomouc a máme tu za chvíli exponenciálně rostoucí model násilí. 

Nejsem prognostik. Mám rád fotbal. Ale bojím se českého Port Saidu, protože společenská frustrace stále stoupá a stačí, aby se obrátila díky nějakému impulsu dovnitř fotbalu, jako v Egyptě.

Autor: Pavel Skramlík | čtvrtek 2.2.2012 8:00 | karma článku: 9,82 | přečteno: 613x
  • Další články autora

Pavel Skramlík

Golyšev a Labský, Gola klíče a loupež století

Otevřel jsem plechový kufřík při pořádání pozůstalosti svého bratra, který nedávno zemřel. Byla to sada nástrčkových GOLA klíčů. Představuje jednu z největších krádeží českého technického talentu a patentu. A není první.

11.8.2022 v 9:00 | Karma: 26,13 | Přečteno: 638x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Nezvládli jsme rozvoj morálky

Je dost skličující dospívat k myšlence, že naší nemladé generaci, včetně těch o něco mladších, stále s velkým potenciálem, dosud nejúspěšnější v lidské historii, se bude odcházet z toho světa hořce.

11.4.2022 v 8:00 | Karma: 16,22 | Přečteno: 435x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Prasečí mláto! To je disciplína evropského fotbalu proti Česku, jsme jako hadráři

Jsou tři stupně nejhloupejších řídících sborů v Evropě. Číslo 3 zaujímá česká vláda, č. 2 vedení EU a č. 1 disciplinární komise Evropské fotbalové unie (UEFA).

15.4.2021 v 8:00 | Karma: 26,16 | Přečteno: 566x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Jak vybírat do ministerských křesel lidi, kteří nebudou blbci

Zdá se mi celkem legrační, že Piráti a svým způsobem i Starostové (STAN) vybírají v konkurzních řízeních své nové budoucí ministry pro jednotlivé rezorty. Je to pečlivé a chvályhodné.

13.4.2021 v 8:30 | Karma: 19,42 | Přečteno: 789x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Zabil Petra Kellnera pád vrtulníku nebo záhadná střela?

Zaznamenal jsem nemálo textů o Petru Klellnerovi. Adoračních i deklasujících. Patřím mezi zastánce myšlenky, že odešel největší český mozek. A ještě hodně o něm uslyšíme.

9.4.2021 v 8:30 | Karma: 42,99 | Přečteno: 27769x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2965x
Od roku 1970 jsem novinářem, zejména sportovním, ve velkých denících, časopisech a na TV Nova. Mými obory byly především fotbal, motorismus a atletika. Díky tomu jsem sjezdil celý svět. Nyní píšu hlavně knížky, u nichž jsem své jméno zaměnil v r. 2010 za pseudonym Felix Boom. Mám na kontě 26 knih, mj. romány Kiosek na pláži, Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon, Lepší svět, Plán umírání, také sbírku poezie, společenské studie a mj. oblíbenou Kuchařku osamělého muže. Mou poslední knihou je kontroverzní titul Špatný princip státu (s podtitulem Rozkradený ráj demokracie) o dějinách Česka od r. 1938. Knížky vydávám ve vydavatelství BLINKR, jsou k mání v běžné síti knihkupectví a e-shopů včetně mého vlastního www.blinkr-eshop.com. Rediguji nové knihy pro jiné vydavatele a administruji webové stránky. Blogování je moje hobby.