Český fotbal láme v krizi přestupové rekordy a ignoruje Bosmana!

26. 06. 2009 22:29:00
Trochu v souvislosti s českým fotbalem postrádám náplň pojmu finanční krize, když se v něm lámou rekordy při přestupech. V době, kdy finančně vykostěná Sparta bere hráče zadarmo a na hostování, tak zadlužená Slavia kupuje dvacetiletého levého záložníka Adama Hlouška z Jablonce za 25 miliónů korun (ve skutečnosti je částka mnohem vyšší) a obránce Ondřeje Čelůstku ze Zlína za 18 miliónů. A to ještě přestupový termín ani nezačal (startuje 1. července), ještě něco možná přijde.
Jean-Marc BosmanJean-Marc Bosmanarchiv

Ve fotbale se stává, že pokud už je přestupová částka oznámena, tak nebývá přesná nebo je poněkud "dílčí". Během krátké doby se to nechá stejně zjistit. Celkový objem transferu Adama Hlouška je dokonce 38 miliónů korun, což je rekord v přestupech mezi českými kluby. Neklame-li mne paměť, tak dosud byl rekordem přestup Pavla Horvátha z Jablonce do Slavie v roce 1996 za 35 miliónů a Štepána Vachouška z FK Teplice za stejnou sumu rovněž do Slavie v roce 2002.

Náš fotbal "v malém" kopíruje Evropu, kterou cloumá krize ze všech stran. Jenže Portugalec Cristiano Ronaldo jde do Realu Madrid z Manchesteru United za 93 miliónů eur (nový světový rekord), Brazilec Kaká rovněž do Realu z AC Milán za 68 miliónů eur (3. příčka tabulky), a to je ještě na cestě zřejmě i Franck Ribéry z Bayernu Mnichov taky za velkou "ránu", konec velkých kšeftů je v nedohlednu.

Zřejmě slova ekonomika a finance mají rozdílný význam pro světové hospodářství a pro fotbal.

Velké přestupy Hlouška a Čelůstky jsou fajn, aspoň je o čem mluvit. Ale Evropa zřejmě netuší, jakou džunglí jsou v Čechách přestupy, zejména proto, že to umožňují předpisy Českomoravského fotbalového svazu.

Opřel jsem před pár dny do jednoho člena výkonného výboru ČMFS (naštěstí to bude v sobotu bývalý člen), že stávající vedení svazu za sebou nechává neskutečný chlív. Hádal se, že to není pravda, že on za nic nemůže a pracuje pro fotbal hlavně proto, že ho miluje. A ať mu teda řeknu, v čem je ten bordel.

Dostali jsme se k přestupům. Je naprosto neuvěřitelné, že po 14 letech od slavného procesu neznámého hráče Jean-Marca Bosmana z FC Lutych se v Čechách ingnoruje tzv. Bosmanovo pravidlo. Ten vyhraný proces v roce 1995 znamenal konec fotbalového nevolnictví. Hráč, jemuž vyprší v klubu smlouva, může odejít bez náhrady a svobodně si vybrat nový klub. Byla to revoluční záležitost, změnila transferovou politiku v Evropě. Jenže nikoliv u nás! To je fakt výsměch!

Když totiž v českém fotbale hráči vyprší smlouva a odchází takzvaně "zadarmo" v rámci I. nebo II. ligy, tak to není zadarmo ani náhodou. Hráč může odejít jen tam, kam mu povolí jeho "starý" klub, pokud dostane zaplacené tzv. výchovné. Nese to v sobě korupční potenciál. Nejsou to podle tabulek ČMFS žádné malé částky. Ve II. lize začínají na 350 000 a v I. lize na 450 000 Kč. Můžou došplhat až ke dvěma miliónům. Výchovné se vypočítá z toho, kolik hráč odehrál zápasů v I. a II. lize, jestli byl v nějaké juniorské reprezentaci nebo v A mužstvu, jaký měl plat ze smlouvy, která už vypršela.

Získat zkušeného ligového fotbalistu "zadarmo" znamená pro nový klub zaplatit obvykle 1,2 až 1,7 miliónu Kč. Hráč je rukojmím svobody, na niž má v celé Evropě kvůli tzv. Bosmanově pravidlu nárok. Skutečně zadarmo může fotbalista odejít jenom do ciziny. Německé, nizozemské, belgické, rakouské a kluby z dalších evropských zemí by totiž z českým klubem pěkně "vyběhly", kdyby začal mluvit o výchovném.

Co se děje u nás je z pohledu legislativy EU nezákonné.

Tahle "čuňárna" se promítá v celkovém znevýhodnění českých fotbalistů oproti cizincům a má dopad na jejich uplatnění. Do Čech přicházejí cizinci zadarmo po vypršení smlouvy jako všude jinde v Evropě. Protože za něj český klub nemusí nic zaplatit, dostane kvalitou srovnatelný nebo i horší cizinec významně lepší plat než český hráč. Třeba se nechytí, ale i s jeho vysokým platem je to levnější. Často jsou to "chcípáci", kteří za rok zmizí

Hráč, který se chce vrátit do české ligy z ciziny, tak se v řadě případů může rovnou oběsit, zvláště když odešel do zahraničí zadarmo po vypršení smlouvy (nenechal se přinutit podepsat prodloužení, protože by byl pro zájemce, jenž by musel platit odstupné, třeba moc drahý). Vracející se fotbalista se totiž musí znovu zaregistrovat na ČMFS, ale ne sám. Ale přes svůj bývalý klub, z něhož odešel do ciziny.

Například Matej Krajčík odešel ze Slavie na začátku roku po vypršení smlouvy zadarmo bez odstupného do italské Regginy. Bossové Slavie na něj byli naštvaní, nedostali za něj ani euro. Krajčík však v Reggině skončil a pokud chce hrát českou ligu, tak se musí zaregistrovat přes naštvanou Slavii. A ta se po něm může pěkně "projít". Kdyby ho chtěla například Mladá Boleslav, tak ho může dostat jedině přes Slavii a mastně zaplatit. Takže Krajčík, hráč takzvaně zadarmo, by Boleslav stál "ze startu" tak 1,5 až 1,8 mil. Kč, protože s 243 zápasy v I. a II. lize, 17 starty ve slovenské reprezentaci a s vysokým platem hráče základní sestavy v červenobílém dresu patří podle tabulek k drahému zboží.

Co tedy udělá Mladá Boleslav? Vezme raději mladého neznámého Francouze zadarmo, dá mu relativně vysoký plat, ale je to levnější než vykoupit "svobodného nevolníka" Krajčíka ze Slavie, jíž už dávno nepatří, a dát mu také vysoký plat, i když nižší než měl ve Slavii. Takže v Čechách je v lize zhruba 70 cizinců, ale kolik jich je lepších než Češi?

Tohle zažili i jiní hráči, například Miroslav Holeňák a mnoho dalších.

Takže se potom stane, že kvalitní český fotbalista místo aby se vrátil domů, tak hledá další angažmá v zase cizině, kde je zadarmo. Ale fotbalistů běhá po Evropě přebytek, tak také může skončit ve II. rakouské nebo III. německé lize.

Když jsem to na toho funkcionáře vysypal, tak koukal jako puk, protože o tom ani pořádně nevěděl.

A to je jenom jeden střípek toho bordelu, který zůstává po současné funkcionářské garnituře a ta nová to bude muset spravovat. Někteří nedělali pro fotbal skoro nic a byli to prostě "gážisté", kteří se přidávali buď na tu či onu stranu, podle toho, jak to bylo výhodné a mohli jezdit s nároďákem do ciziny za diety.

Autor: Pavel Skramlík | pátek 26.6.2009 22:29 | karma článku: 22.56 | přečteno: 2814x

Další články blogera

Pavel Skramlík

Špatný princip Evropy i českého státu

Jsme úplní pitomci, nebo ještě dokážeme myslet vlastní hlavou? Přijde mi, že "natržená" Evropa začne ještě víc blbnout.

2.8.2019 v 8:10 | Karma článku: 26.50 | Přečteno: 819 | Diskuse

Pavel Skramlík

Psi štěkají a karavana táhne dál

Sobotní hradní ceremoniál vyznamenávání významných osobnosti prezidentem republiky při příležitosti státního svátku vzniku Československa v roce 1918 byl velmi důstojný. Byla to důstojná parodie.

30.10.2017 v 8:12 | Karma článku: 32.84 | Přečteno: 4269 | Diskuse

Pavel Skramlík

Po Cibulkově siderickém kyvadle dorazí k volbám i Copperfield?

Teď opravdu nevím, jestli žiju v zemi velmi vyspělé, nebo v nějaké ezoterické říši duchů. Do kampaně před parlamentními volbami pronikl Petr Cibulka se siderickým kyvadlem. Přijde příště David Copperfield?

18.10.2017 v 8:45 | Karma článku: 14.49 | Přečteno: 474 | Diskuse

Pavel Skramlík

Krize prolhané společnosti

Za pár dnů decentně oslavíme 99. výročí vzniku samostatného Československa, které už není. Budeme si šetřit síly na stovku. Nikdo si nepřipustí, že žijeme v období prolhaných dějin.

13.10.2017 v 7:39 | Karma článku: 20.10 | Přečteno: 645 |

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Írán potrestán za hanebnost na MS v judu

Středa 18/9 se stala ve sportu přelomovým dnem: Mezinárodní judistická federace potrestala Írán za chování jeho činovníků na nedávném světovém šampionátu v Tokiu.

18.9.2019 v 14:38 | Karma článku: 28.62 | Přečteno: 822 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Poliklinika Letná, vystupovat! Ale ševce jsme stejně smázli.

A kdo ještě nemarodil, ať se přihlásí - tak nějak by se dalo popsat věčné sparťanské prokletí, její neustále plná marodka. Za každý uzdravený kus dodáme hned v dalším kole náhradu. A tak se nám to furt točí v začarovaným kruhu.

17.9.2019 v 17:23 | Karma článku: 7.32 | Přečteno: 185 | Diskuse

Josef Nožička

Bjőrndalen bude trénovat čínské biatlonisty. Schytá to v Norsku tak, jako v Česku Jágr?

Za tři roky bude čínská metropole Peking hostit zimní olympijské hry. A nejlidnatější země světa dle všeho dělá vše pro to, aby uspěla jak na poli organizačním, tak i na poli sportovním.

16.9.2019 v 19:15 | Karma článku: 30.83 | Přečteno: 589 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O co ho měla připravit nenávist muslimů

V neděli 15. září končí v Londýně mistrovství světa v paralympijském plavání. Akce je zajímavá ze dvou důvodů: jde o kvalifikaci na paralympiádu 2020 a především – šampionát se v britské metropoli vůbec konat neměl.

14.9.2019 v 16:30 | Karma článku: 30.77 | Přečteno: 800 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Už zas skáčem jako Češi, ale bacha na otevřenou zlomeninu!

Zápasy naší repre na Balkáně asi nebyl takový majstrštyk, jak bychom očekávali, ale nějaký body jsme udělali. Tedy nutný, ty který se budou počítat. Fanoušek však, na rozdíl od reprezentantů, musí mít trochu rozporuplný pocity.

11.9.2019 v 1:28 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 133 | Diskuse
Počet článků 120 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2810

Jsem aktivním starobním důchodcem. Byl jsem od roku 1970 od studentských let novinářem, zejména sportovním, ve velkých denících a časopisech. Mým oborem byl především fotbal. Díky tomu jsem sjezdil celý svět. Nyní píšu hlavně knížky pod pseudonymem Felix Boom (ten jsem si zvolil v roce 2010). Mám na kontě asi 25 knih, mj. romány Kiosek na pláži, Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon, Lepší svět, Plán umírání, ale také sbírku poezie, ryzí Kuchařku osamělého muže a společenskou studii Jak se rozvádět se ženami a přežít. Mou poslední knihou je v roce 2019 titul Špatný princip státu (s podtitulem Rozkradený ráj demokracie). Knížky vydávám ve vydavatelství BLINKR. Rediguji nové knihy pro dva velké pražské vydavatele. Mám dvě hlavní zásady: 1/ Rozhodující je výsledek; 2/ Zaměř se hlavně na svůj výkon.

Najdete na iDNES.cz