Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oliver Stone se nechal koupit Putinem a Rusy kvůli světovému míru

27. 06. 2017 8:30:00
Určitě mnoho lidí této země sledovalo čtyřdílný televizní dokument „Svět podle Putina“, který natočil americký režisér Oliver Stone, ověnčený třemi Oscary. Velmi zajímavé! Skvělé dílo! Také však smutné...

Po několikanásobném shlédnutí všech čtyř dílů, abych si z nich udělal svou vlastní pečlivou analýzu a nic nezanedbal, s vynaložením všech svých životních, profesních a společenských zkušeností, mezi něž patří i čtyřicetiletá práce v médiích včetně televize (čili asi něco trochu vím o tom „jak se věci dělají“), jsem jednoznačně dospěl k hluboké skepsi.

Lidstvo a svět, v němž denně umírají stovky lidí hlady, další v mořských vlnách při potápění uprchlicko-pašeráckých plavidel, ve válkách, popravách bez soudu, etnickém vraždění a mrzačení, při teroristických útocích a podobně, v lepších případech hnijí ve vězeňských celách bez rozsudků, je komparsem globálních lží, mocenských her a mediálních divadel. Slavný filmový tvůrce Oliver Stone se zaprodal ruské propagandě a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a nelze apriori pochybovat o tom, že tak učinil na základě exkluzívních konzultací s vysokými místy americké administrativy. Za ty prachy...

Teprve teď končí studená válka

„Vinu“ Olivera Stonea bych viděl ve světle mediálního souboje dvou velmocí po zákulisních předehrách se skóre 55:45 ve prospěch Putina a Ruska. Tento dokumentární seriál bude mít světodějný význam ve zmírnění napětí mezi Ruskem a USA. Stone to na sebe prostě vzal. Dostane za to dalšího Oscara.

Teprve tímto seriálem bude skutečně ukončena studená válka.

Obě velmoci vědí, že svět nemůže být hřištěm konfrontací Ruska a USA a skutečný boj o vliv se musí přenést z hlavních stadionů na vedlejší hrací plochy, tréninková hřiště a „umělky“ s trávou 5. generace. Čína patří přes svou sílu na hrací plochu pro „béčko“, Severní Korea na umělku se šatnami a Islámský stát je vykázán ze hřiště, jen ještě brání brankovou čáru.

Chytrý Stone

Stone dal Putinovi velmi chytře šanci vyklouznout ze všech průšvihů jeho vládnutí, které trvá od roku 2000 ve funkcích prezidenta a premiéra již 17 let a bude zřejmě pokračovat do roku 2024 po prezidentských volbách v roce 2018. Nechal ho z toho "vykecat". Putin bude vládnout své zemi déle než Hitler, Napoleon nebo Lenin. Nelze však jinak než férově přiznat, že Putinovo vládnutí dostalo Rusy z velké bídy, ze sociální beznaděje, existenční skepse, pozvedlo ruskou ekonomiku, životní standard obyčejných Rusů a bohatství zámožných podnikatelů, sebevědomí každého Rusa v duchu převahy velkého národa. Je to naprosto pozitivní faktor. Tyto úspěchy jsou nezbytnostmi v rámci rozvoje možností technologie moci.

Seriál Olivera Stonea je opravdu mistrovským dílem. Zaprodal se, ale myslím zejména z hlediska mediálních technik. Nelze si představit, že Stone se ohlásil u Putina a řekl: pane prezidente, chtěl bych natočit pro Showtime asi pět hodin dokumentu, detaily nějak vyřídíme.

Naopak se muselo stát mnoho jiných věcí: Putinův mediální štáb musel s partou Olivera Stonea absolvovat bezpočet konzultací, nejsou to žádní blbci. Každá otázka musela být předem bezpodmínečně známa, odpověď musela znít zcela přesvědčivě, vycizelovaně. Žádná překvapení, žádná improvizace. Včetně „výbušných otázek“ na témata ruská opozice, lidská práva, Ukrajina, Krym, Stalin, totalita...

Skvělý Putin

Vladimir Putin se prezentoval jako zcela dokonalý lídr a novodobý car své země. Byl vždy klidný, všechno měl pod kontrolou, žádné emoce, odpovídal přímo. Nikdy neztratil nervy (to nebylo ani v plánu), projevoval se jako moudrý a všeznalý vůdce s neobyčejným nadhledem, znalec historie a všech kontextů. Působil uvolněně, pustil štáb Showtime do všech svých kanceláří včetně velitelských stanovišť s kontrolou nad operacemi všech vojenských jednotek po světě. Domů, na daču. To není úplně normální.

Stone ho k ničemu netlačil. Naopak – zejména ve 4. díle dokumentu mu doslova přihrával. Jeho otázky zněly často jako návod k odpovědi, což je obecně v teorii mediálních technologií známo jako markant, kam mediální strana patří.

Stone dovolil Putinovi, aby se vylhal z potlačování opozice v Rusku (ta parlamentní je de facto spektakulární), z veškerých otázek kolem tajných služeb, ze stalinských tradic, z role Ruska v Afghánistánu, na Ukrajině, na Krymu, z politiky protiraketových systémů, ze vztahů k NATO. Rusko je prostě ta nejmírumilovnější země na světě, která usiluje o spolupráci, společné postupy s USA a NATO, o anexi Krymu bylo rozhodnuto zcela zákonně z vůle obyvatel, o ruské účasti v občanské válce na jihovýchodě Ukrajiny s podporou Rusů se vlastně taktně pomlčelo, v Kyjevě šlo o puč podporovaný NATO, v Gruzii šlo vlastně o útok na ruské zájmy a za všechno může Saakašvili, problémy na Kavkazu zavinily americké tajné služby podporou teroristů.

Úplně bez iluzí

Češi jsou jako středoevropský národ, dlouho ujařmovaný, kriticky zrazený spojenci mnichovským diktátem v roce 1938, únorovým pučem v ruské režii z roku 1948 a okupací v roce 1968, velmi realističtí v hodnocení rolí velmocí na vlastní osud. Rozhodně tedy nepodléhají pocitu, že přítomnost USA v NATO je jasně skvělejší než Varšavská smlouva a EU je tím největším dobrodiním naší švejkovské země. Dokonce ani nepodléhají úsudku, že sametová revoluce v roce 1989 byla úplně v pořádku.

A teď si to shrňme ze Stoneova dokumentu: Rusko je pořád ve vývoji a všechny prasečiny se Putina týkají až od roku 1990. Stalin je produktem doby. NATO de facto zrazuje a podvádí Rusko a tlačí ho do odvetných opatření. Jenže Rusko je v pohodě, nemohou ho ohrozit ani ekonomické sankce, ani vyhrocené vojensko-politické situace ze strany NATO. Putin, mírotvorce, pravý syn ruského lidu, oddaný službě svého národa/národů, jeho blahobytu a bezpečnosti, nikdy neselže, všemu rozumí, všechno předvídá. Ruští hackeři nikdy neovlivňovali volby v USA, naopak američtí hackeři zasahovali ruské volby už od roku 2000. Amerika má „napíchnutý“ celý počítačový svět včetně nejbližších spojenců, Rusko nikoho, monitoruje kyperprostor jen uvnitř Ruska v rámci boje proti terorismu, protože v barvách ISIS bojuje až 9500 občanů federace. Evropa se vlastně skládá jen z vazalů USA a NATO. Jediné Rusko je čisté a mírotvorné, pouze se brání. Jenže to tak úplně nevypadá...

Suma sumárum: Stone se dohodl s Putinem a americkou administrativou, že vytvoří obraz všeobecně mírotvorného světa, jemuž chybí jeden malý detail: Pochopit Putina.

A tak se také tak stalo, i když všichni tleskat nebudou.

Autor: Pavel Skramlík | úterý 27.6.2017 8:30 | karma článku: 12.52 | přečteno: 758x

Další články blogera

Pavel Skramlík

Psi štěkají a karavana táhne dál

Sobotní hradní ceremoniál vyznamenávání významných osobnosti prezidentem republiky při příležitosti státního svátku vzniku Československa v roce 1918 byl velmi důstojný. Byla to důstojná parodie.

30.10.2017 v 8:12 | Karma článku: 32.17 | Přečteno: 4159 | Diskuse

Pavel Skramlík

Po Cibulkově siderickém kyvadle dorazí k volbám i Copperfield?

Teď opravdu nevím, jestli žiju v zemi velmi vyspělé, nebo v nějaké ezoterické říši duchů. Do kampaně před parlamentními volbami pronikl Petr Cibulka se siderickým kyvadlem. Přijde příště David Copperfield?

18.10.2017 v 8:45 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 375 | Diskuse

Pavel Skramlík

Krize prolhané společnosti

Za pár dnů decentně oslavíme 99. výročí vzniku samostatného Československa, které už není. Budeme si šetřit síly na stovku. Nikdo si nepřipustí, že žijeme v období prolhaných dějin.

13.10.2017 v 7:39 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 586 |

Další články z rubriky Osobní

Jelena Příplatová

Britský důkaz efektivity domácího vzdělávání?

Před pár lety jsem ze zvědavosti (to víte, setkání s kreacionisty občas přerostou únosnou mez) projížděla studie o homeschoolingu v USA. Pokud si pamatuji, vyplývalo z nich rozdělení doma vzdělávajících rodičů zhruba na dvě půle

24.11.2017 v 1:10 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jan Jílek

Jdu kam chce On

Nikdy jsem netrpěl touhou být umělcem. Necítil jsem ono povolání k něčemu, co mne přesahuje, jak se mnozí v mém mládí vyjadřovali. Mít povolání znamenalo pro mne něco ve smyslu křesťanství být povolán.

23.11.2017 v 15:01 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 302 | Diskuse

Jan Jílek

Řekni ne a já budu vědět, že ne

Díky rozhovoru s paní Kovářovou jsem se dozvěděl o existenci žen, feministek, které si založily hnutí: „Why not me?”

22.11.2017 v 13:31 | Karma článku: 29.84 | Přečteno: 1378 | Diskuse

Karel Ábelovský

Makám, makáš, makáme ... už jste taky začali konečně "makať "? (pokračování - díl druhý)

... a nemyslím tím děvčatům pod sukně, samozřejmě - bez zbytečných a zavádějících řečí, realita je zřejmá, tedy těm, co jim zůstal jeden svobodomyslný, tukem neobalený mozkový závit

22.11.2017 v 13:07 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 571 | Diskuse

Gabriela Tomanová

Společné soužití = z 90% velký průser

Znáte to? Když jeden ve vztahu, dostane super nápad, nastěhovat se ke svému rodiči? A jak to potom dopada?... No, jeden příklad za všechny bych tu měla... Ten svůj.

22.11.2017 v 0:23 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 872 | Diskuse
Počet článků 119 Celková karma 21.12 Průměrná čtenost 2812

Píšu teď hlavně knížky pod pseudonymem Felix Boom. Mám na kontě mj. romány Kiosek na pláži, Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon a Lepší svět. Také Kuchařku osamělého muže a společenskou studii Jak se rozvádět se ženami a přežít atd. Knížky vydávám ve vydavatelství BLINKR. Jako novinář zůstávám u fotbalu a působím v magazínu Hattrick.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.