Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grónská cesta, aneb jak nebýt (a současně být) v Evropské unii

20. 03. 2016 15:25:36
Upřímně si myslím, že Češi jsou národem vykuků, kteří jsou v průměru velmi chytří a vzdělaní, a podle situace vykřikují pro něco ANO a pro něco NE. Chovají se tak i jako občané Evropské unie, v níž chtějí a nechtějí být.

Zcela v duchu své švejkovské pragmatičnosti, která je budována po staletí, dokonce je nazývána národní ústavou. Jsem přesvědčen, že jsou zcela nejchytřejším národem Evropské unie, který mění kostýmy Neználků a Všeználků podle potřeby. Avšak většinou netuší, že ve vztahu k EU je už před více než 30 lety převálcovali Eskymáci z Grónska.

Hodně Čechů si myslí, že je třeba jít z EU pryč, ale mnoho lidí se domnívá, že to vlastně nejde.

Ale ono je to úplně jinak. Z EU lze odejít relativně snadno zhruba během tří let. Dokázalo to 55 000 obyvatel Grónska nebo 50 000 obyvatel Faerských ostrovů, což jsou evropská zámořská území Dánska. Gróňané a Faeřané jsou sice státními příslušníky Dánska a tudíž občany Evropské unie, ale na jejich územích a správě věcí veřejných nemá EU žádnou jurisdikci.

Je vlastně snadné z EU odejít a stejně tak snadné je v EU zůstat.

Stačí mít dobrý zákon o všeobecném referendu s účinností i pro kraje. A ten tu nemáme.

Zůstaneme u Grónska.

Češi přeci jen trochu podcenili všeobecný přehled a myslí si, že k odpoutání od EU mají:

a/ příliš malý stát rozlohou, který by neměl být sám

b/ příliš málo obyvatel, aby bylo Česko důležité – Grónsko jich však má mnohem méně

c/ přes ohánění se rostoucí ekonomikou patří ČR k nejchudším zemím EU, neboť v tabulce průměrných příjmů na hlavu jsou Češi na počátku třetí desítky z 28 členských států

d/ příliš nečitelného narcistního prezidenta, jenž se tváří jako eurohujer, ale z balkónu se dívá raději směrem k Moskvě a Pekingu, a místo tvrdého státnického stanoviska raději pronese plytký bonmot, přitom neumí hledat na internetu

e/ v čele vlády příliš šedého premiéra, jenž má stigmata nýmanda, úředníka a bojara v obličeji i v chování

f/ příliš slabou vládu, jejíž složení prakticky nikoho nezajímá, zájem veřejnosti se zaměřuje na Babišovo Čapí hnízdo, na herce Stropnického a kérky paní Šlechtové

g/ příliš kabaretní parlament, v němž dominují spory o elektronickou evidenci tržeb, Babišův byznys, exposé eskamotéra Kalouska a herce Jandáka; populistické hádky o řešení krize kolem imigrantů, jichž v Čechách včetně žadatelů o azyl není ani 400, čili v Česku tento problém neexistuje; vůle občanů projednávat stěžejní věci státu tomuto spolku ze Sněmovní uniká, neboť parlament je nikoliv rozdělen na koalici a opozici, nýbrž je spojen v transkoalici, o jejíž existenci nemá občan a volič většinou ani tušení

h/ příliš servilní senát, jemuž je všechno úplně jedno a nakloní se jako třtina tam, kam vane silnější vítr.

JENŽE PŘEDEVŠÍM: to všechno nemusí hrát vůbec žádnou roli, pokud bude mít česká legislativa vůli umožnit zákonem z EU odejít. A tu zatím nemá. Nechce tuto myšlenku ani připustit. Dokonce nechce ani zjistit, co tento národ chce. Český parlament je na stejné úrovni jako do roku 1989, když legislativa neumožňovala odejít z RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci), neboť její strůjci k tomu neměli vůli a báli se zjišťovat, jakou vůli má ten zatracený pracující lid.

Fujtajxl.

Dánská legislativa je velmi liberální a demokratická, přitom celá země má podle statistik druhou nejvyšší životní úroveň na světě a lidé jsou velmi šťastní, i když platí velké daně. Grónsko bylo od roku 1973 součástí Evropské unie (tehdy Evropského společenství). V roce 1982 bylo vypsáno všeobecné referendum a Gróňané (88% lidí jsou Eskymáci, neboli Inuité) v něm rozhodli, že jejich ostrov, součást Dánského království, bude vyčleněno z unijního území a od roku 1985 přestal být přímým členem EU.

Grónsko má svou vlajku, svůj parlament, je členem tzv. Severské rady (to je takřka totéž, co ve střední Evropě Visegrádská čtyřka), v dánské delegaci je prostřednictvím svých zmocněnců zastoupeno v OSN. Má výhody celní unie. Na jeho územích dokonce nerozhoduje ani Dánsko s výjimkou záležitostí zahraniční politiky a obrany.

Někdo namítne, že Grónsko je zámořským územím Dánska, takže je to vlastně „něco jiného“. Není to tak. Jde jen o ústavu a legislativu.

Před několika týdny jsem zaslechl, jak předseda vlády pan Sobotka prohlásil, že pokud on bude premiérem, tak nikdy nedopustí, aby se v Česku konalo referendum o vystoupení země z EU. Proboha – co s tím má vůle jednoho státního úředníka co dělat? Jeden úředník nemůže rozhodovat o tom, jakou vůli mají občané jeho země.

Místo toho máme 22 poslanců v Evropském parlamentu, z nichž zhruba polovina je proti členství České republiky v EU. Někteří z nich do něj kandidovali rovnou s programem, že půjdou do Bruselu EU rozbít. Ale brát plat téměř 8000 eur měsíčně a další tučné náhrady jim nevadí. Češi prskají – a poslanci nejvíce - že v Bruselu a Štrasburku se rozhoduje skoro o všem, včetně rumu, pomazánkového másla, objemu vodních nádržek toalet, velikosti a zakřivení banánů, žárovkách – ale inkasovat miliardové dotace EU zas tak nikomu nevadí.

Švejkujeme a švejkujeme. A nic neděláme. Podle expertů zhruba v roce 2020 však budeme do fondů EU více přispívat než z nich dostávat. Vzpomínám si na výrok feldkuráta Katze: „Já něco chci, ale nevim co. Nevim co! Nevíte co chci? Co mně je vlastně do toho, co já chci. A vám do toho taky nic neni!“

Autor: Pavel Skramlík | neděle 20.3.2016 15:25 | karma článku: 12.41 | přečteno: 287x

Další články blogera

Pavel Skramlík

Krize prolhané společnosti

Za pár dnů decentně oslavíme 99. výročí vzniku samostatného Československa, které už není. Budeme si šetřit síly na stovku. Nikdo si nepřipustí, že žijeme v období prolhaných dějin.

13.10.2017 v 7:39 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 525 |

Pavel Skramlík

Oliver Stone se nechal koupit Putinem a Rusy kvůli světovému míru

Určitě mnoho lidí této země sledovalo čtyřdílný televizní dokument „Svět podle Putina“, který natočil americký režisér Oliver Stone, ověnčený třemi Oscary. Velmi zajímavé! Skvělé dílo! Také však smutné...

27.6.2017 v 8:30 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 731 | Diskuse

Pavel Skramlík

Hodina od Prahy a kafkovské téma

Netušil jsem, jak snadno a zdařile může člověk udělat dobrý krok k velké a pozitivní životní změně. Po 48 letech života v Praze jsem se přestěhoval do jednoho nevelkého/nemalého města na severu Čech. Donutilo mne to přemýšlet.

26.6.2017 v 8:30 | Karma článku: 14.92 | Přečteno: 320 | Diskuse

Pavel Skramlík

Co se špinavým fotbalem? Založte novou asociaci

Pro pánajána... Fotbal, nejzbožňovanější sport na světě. Nejmilovanější v Čechách. Ale v Česku je tak špinavý a prolhaný, už dlouhá léta, že si řekl o tvrdé řešení. Silové, nátlakové. Naprosto fatálně souvisí v Česku s politikou.

3.6.2017 v 8:30 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 887 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Co po mně chceš? Pravdu či lež…

Pravda a lež – kategorie, které jsou staré aspoň tak jako lidstvo, ale spíš mnohem starší. A stále se s nimi neumíme vyrovnat a často je ani od sebe rozpoznat. Přesto si lidé pořád myslí, že o nich dokážou říct něco přínosného.

18.10.2017 v 1:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

Dnes ráno jsem otevřela oči. pak je zas zavřela. A pak viděla dva na kolečkových bruslích. Jeden z nich držel velkou bílou papírovou krabici, zjevně prázdnou.To jsem byla já. Zamotala jsem se a upadla.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 147 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 402 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.96 | Přečteno: 113 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 136 |
Počet článků 117 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2819

Píšu teď hlavně knížky pod pseudonymem Felix Boom. Mám na kontě mj. romány Kiosek na pláži, Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon a Lepší svět. Také Kuchařku osamělého muže a společenskou studii Jak se rozvádět se ženami a přežít atd. Knížky vydávám ve vydavatelství BLINKR. Jako novinář zůstávám u fotbalu a působím v magazínu Hattrick.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.